0723923221
 

לימודי איור ספרים

לימודי איור ספרים

ספרים המכילים בתוכם איורים מביעים את הכתוב לידי המחשה. על המאייר להיות קשוב לעלילה ולתרגם אותה לתמונה, מבלי שיפגע בכושר הדמיון של הקורא. משימה זו היא לא פשוטה בכלל ומצריכה לימודי איור ספרים באחד המוסדות המתמחים לכך.

איור הכרחי לעלילה
איור בספרים לא רק שנותן את המסגרת הכללית לסיפור, אלא ממש מהווה חלק מרכזי מהעלילה. האיור לעיתים אף משלים את העלילה ומרחיב אותה בצורה משמעותית. ספרים הדורשים איור הם בעיקר ספרי ילדים העוזרים להתמודד עם הקריאה באמצעות איורים משלימים המושכים את העין. בנוסף לספרי הילדים שמצריכים איורים, נמצא אותם גם בספרים המיועדים לבני נוער ואף למבוגרים. הגישה שיוצר האיור בספרים היא רחבה וגמישה יותר, אך השאיפה לייצר ספרים שיש בהם הצדקה לחיות בעולם האמתי. הדגש יהיה בהענקת פרשנות מוחשית לטקסט, דמויות וחלל שמתייחסים לטקסט כאובייקט שלם.

נתון לבחירתו של הסטודנט
לימודי איור ספרים הם מרתקים ומאפשרים ללמוד את ביצוע ההמחשה לכל טקסט קיים. הטקסט ואופי הספר יבחרו על ידי הסטודנטים, במטרה ליצור ספר שלם המשלב איורים עד לסוף הסמסטר. ישנם מקרים בהם ניתן יהיה לעבוד על טקסטים מקוריים. במהלך הקורס הלימודי יבצעו התלמידים ניתוח של ספרים קיימים, ישתתפו בהרצאות ויצפו בסרטים אודות ההיסטוריה של הספר המאויר, כמו גם על מאיירים קלאסיים ומהתקופה העכשווית.

הפיכת טקסט למוחשי
לימודי איור ספרים מאפשרים לסטודנטים טכניקות רבות להפיכת טקסט מופשט לכדי משהו מוחשי. מדובר באמנות בפני עצמה ולא בפעולה טכנית שמרנית. מסלול הלימוד כולל מפגש עם טקסטים רבים אשר בסופו של דבר יהפכו להיות לאיורים. כל מי שדמיין אי פעם את הסיפור שקרא בספר וראה לנגד עיניו את ההדמיה המוחשית של העלילה, יוכל להשתמש כעת בחוש היצירתי המפותח שלו כדי ליצור את ההשלמה המתבקשת לטקסט.

למי זה מתאים
לימודי איור ספרים מלמדים אודות שימוש בטכניקות מתקדמות ליצירת המחשה לסיפור ולכן מצריכות כושר ביטוי יצירתי רחב. כל מי שיש בו את החוש היצירתי יוכל להשתלב בהצלחה בלימודים. לא קיימת מגבלה כלשהי אך רצוי לבדוק היטב כל אחד על עצמו, האם התחום באמת מעניין אותו לצורך עיסוק בטווח הארוך.